Szybka Kolej Miejska w Warszawie

W trosce o osoby mające trudności w obsłudze strony przygotowaliśmy kilka ułatwień.
W każdej chwili możesz wywołać okno z opcjami za pomocą skrótów.

  • Internet Explorer, Chrome oraz Safari - kombinacja klawiszy Alt + litera c.
  • Firefox - kombinacja klawiszy Alt + Shift + litera c

Możesz również powiększać lub pominiejszać stronę, jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała.

  • Aby powiększyć widok strony oraz litery skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku + .
  • Aby zmniejszyć widok strony skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku - .
  • Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0.

Możesz również zmienić kontrast strony. Skorzystaj z przycisków poniżej.Możesz przełączyć się na tekstową wersję strony.

Jesteś tutaj > Strona główna > Aktualności > W przypadającym dzisiaj Międzynarodowym Dniu Teatru artystom życzymy radości tworzenia. Niech ich dzieła nas wzruszają i wspierają w rozważaniach, co znaczy być człowiekiem.

« powrót

Aktualności  /   27 marca 2013
Autor  /  Redaktor

W przypadającym dzisiaj Międzynarodowym Dniu Teatru artystom życzymy radości tworzenia. Niech ich dzieła nas wzruszają i wspierają w rozważaniach, co znaczy być człowiekiem.

W przypadającym dzisiaj Międzynarodowym Dniu Teatru  artystom życzymy radości tworzenia. Niech ich dzieła nas wzruszają i wspierają w rozważaniach, co znaczy być człowiekiem.

W Polsce kilka teatrów znalazło swoją przystań na kolei.Nie przypadkiem, bo te miejsca  wciąż mają swoją magię i wyjątkowość. Wiele z tych teatrów jest już powszechnie znanych. Także w Europie, jak na przykład Stacja Szamocin w Wielkopolsce,która znajduje się na dawnym dworcu. Zachowane zostały tu wszelkie rekwizyty kolejowe, krzesła z różnych epok, sprzęty służące niegdyś biurokracji zwiadowczo-biletowej. Przedmioty te dla „kolejowych” aktorów stacji stały się naturalną przestrzenią gry, zastaną dekoracją, która świetnie wkomponowuje się w treść i formę "stacyjnych" spektakli;warto przypomnieć, że ostatni prawdziwy pociąg osobowy PKP odjechał ze stacji Szamocin w 1986 r. Aktorami zaś na dworcu zostali …stali mieszkańcy Szamocina. I to jakimi ! Gra zespołu kierowanego przez Lubę Zarembińską wzbudziła najpierw podziw sąsiadów, potem przyszły sukcesy w kraju i za granicą.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Chebzie ( dzielnica Rudy Śląskiej) stał się w minionym roku przystankiem dla Teatru Bezpańskiego oraz innych grup artystycznych, które nie miały swojego kąta na Śląsku. Budynekdworca pochodzi z końca dziewiętnastego wieku, podkreśla Renata Młynarczuk z urzędu miasta. Jego projekt wzorowano na ówczesnym budownictwie przemysłowym - ma charakterystyczną ceglaną elewację z odsłoniętą stalową konstrukcją i elementami dekoracyjnymi z różnokolorowej cegły. Na froncie budynku umieszczono duże półokrągłe okno, doświetlające główny hol. To wyjątkowa sceneria dla działań artystycznych.


Letnim miejscem spotkań i domem dla teatru Klinika Lalek jest z kolei zabytkowy, ocalony przez aktorów od rozbiórki i systematycznie remontowany, obiekt starej Stacji Kolejowej w Wolimierzu, malowniczym zakątku Gór Izerskich. W spektaklach granych przez aktorów udział biorą również : ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory i żywioły. Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy, min. Finlandię, Hiszpanię, Rumunię, Niemcy, Austrię. 

                                                           ***


 Warto dodać, że Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r., dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Od tamtego czasu, co roku jeden artysta przygotowuje orędzie na ten dzień. W ub. r. orędzia wygłosił znany reżyser i aktor John Malkovich. Powiedział m.in.: "Niech wasze dzieła będą ważne i oryginalne. Niech będą głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i niech skłaniają do refleksji. Obyście przezwyciężali przeciwności losu, cenzurę, ubóstwo i nihilizm, z którymi wielu z was przyjdzie się zmierzyć. Bądźcie obdarzeni talentem i dyscypliną, które pozwolą wam mówić o biciu ludzkiego serca w całej jego złożoności, jak również pokorą i ciekawością, by uczynić z tego dzieło swojego życia. I niech to, co jest w was najsilniejsze - bowiem zdoła tego dokonać tylko to, co w was najsilniejsze, i to zaledwie w bardzo rzadkich i krótkich chwilach - nada formę temu najprostszemu z pytań:, jakie jest nasze życie?" 


Zdjęcie dzięki uprzejmości www.hobbista.pl 

 
 
 

Masz pytania? Zwróć się do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (24/7)

(22) 19 115

Koszt połączenia z numerem specjalnym (22) 19 115 jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej

Tłumacz migowy Kontakt z tłumaczem migowym online - kliknij aby skorzystać »