Szybka Kolej Miejska w Warszawie

W trosce o osoby mające trudności w obsłudze strony przygotowaliśmy kilka ułatwień.
W każdej chwili możesz wywołać okno z opcjami za pomocą skrótów.

  • Internet Explorer, Chrome oraz Safari - kombinacja klawiszy Alt + litera c.
  • Firefox - kombinacja klawiszy Alt + Shift + litera c

Możesz również powiększać lub pominiejszać stronę, jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała.

  • Aby powiększyć widok strony oraz litery skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku + .
  • Aby zmniejszyć widok strony skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku - .
  • Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0.

Możesz również zmienić kontrast strony. Skorzystaj z przycisków poniżej.Możesz przełączyć się na tekstową wersję strony.

Jesteś tutaj > Strona główna > Aktualności > Latanie ekscytuje.Pokonuje się coś więcej niż przyciąganie ziemskie. Bardzo krótkimi zdaniami określa swoją pasję Robert Nowicki, na co dzień specjalista w dziale zaopatrzenia i audytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem w SKM

« powrót

Aktualności  /   8 kwietnia 2013
Autor  /  Redaktor

Latanie ekscytuje.Pokonuje się coś więcej niż przyciąganie ziemskie. Bardzo krótkimi zdaniami określa swoją pasję Robert Nowicki, na co dzień specjalista w dziale zaopatrzenia i audytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem w SKM

Latanie ekscytuje.Pokonuje się coś więcej niż przyciąganie ziemskie. Bardzo krótkimi zdaniami określa swoją pasję Robert Nowicki, na co dzień specjalista w dziale zaopatrzenia i audytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem w SKM

Skromny, uśmiechnięty, życzliwy. O swojej pasji mówi starannie dobierając słowa. Bo ludzie zawsze marzyli by latać. Bo latanie to za każdym razem  wyjątkowe przeżycie. Jak pierwszy oddech świeżego powietrza. I jeszcze pokonuje się coś więcej niż przyciąganie ziemskie. Siebie samego. A, jakby mało, z góry świat jest wyjątkowy.


Nie jest pilotem z zawodu. Ponad 20 lat pracował m.in.jako  maszynista i naczelnik utrzymania taboru w PKP Cargo. Był członkiem komisji do spraw wypadków kolejowych. Dzisiaj jest także belfrem w najstarszej „kolejówce” w Polsce. Wolne chwile poświęca podróżowaniu, wędkowaniu i szachom, które uprawiał niegdyś zawodowo. Ale paralotnia jest na pierwszym miejscu. No, poza rodziną.


Pamięta, że zaczęło się wszystko od budowy latawców. Koledzy go namówili. Miał kilka lat, gdy skleił pierwszy latawiec. Był płaski, zrobiony z cienkich listewek i żółtej oraz niebieskiej bibuły niekarbowanej. Pamięta, że całe osiedle się nim zachwycało. Można było go puścić pomiędzy blokami przy najmniejszym wietrze. Nie trzeba było iść na łąkę.  Potem było modelarstwo i członkostwo w klubu. Były gratulacje i nagrody, bo brał udział w wojewódzkich zawodach latawcowych, zajmując ( zazwyczaj) pierwsze lub drugie miejsce. Następnym etapem przygody z lataniem musiała, więc być  zabawa samolotem zdalnie sterowanym. A to już krok od paralotni.- Kolega pilot Olgierd Talko, który jest maszynistą w SKM przygotowywał mnie do kursu na licencje pilota paralotniowego, za co jestem do dziś mu bardzo wdzięczny –snuje króciutką opowieść Robert. -  Pod jego okiem, na podwarszawskich łąkach, uczyłem się rozwijać, składać, stawiać i kłaść paralotnię „glajta”. Te czynności są bardzo istotne podczas startu, jak i lądowania. Sam kurs teoretyczny i praktyczny do latania swobodnego trwa około 14 dni przy dobrych warunkach atmosferycznych. Później, po ukończeniu kursu latania swobodnego i wylataniu ponad 50 godzin można przystąpić do kursu latania z napędem. Licencji na to jeszcze nie mam, ale się przymierzam.


Zimą trudno latać. Ale piloci nie rezygnują ze swojej pasji. Uprawiają inne sporty, a przede wszystkimorganizują spotkania, wspólnie oglądają filmy przez siebie nakręcone i wymieniają się doświadczeniem. Prowadzą dysputy na forum paralotniowym, w którym padają pełne powagi pytania: Czy wierzysz w UFO? Nadto setki pytań dotyczących sprzętu i fotografowania.Czy to sport niebezpieczny? Pytam, nie kończę zdania, a on już przeczy głową.

- Prawdziwy pilot wystartuje tylko przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, w rejonie, w którym nie stwarza zagrożenia w ruchu lotniczym. Piloci paralotniowi latający z napędem zawsze zgłaszają do kontrolera lotów, gdzie będą latać i w jakim czasie. By małe samoloty i helikoptery unikały „kwadratów”, w których znajdują się paralotniarze. Dlatego katastrof lotniczych z naszym udziałem jest bardzo mało. Wypadkom ulegają przede wszystkim ci, którzy nie ukończyli kursu i nie zdobyli licencji. A tacy zawsze się pojawiają. Paralotnia jest modna i wydaje się im, że wystarczy kupić sprzęt.


Każdy swój lot dedykuje żonie. Ola początkowo była przerażona jego pasją. Martwiła się. Jeździła z nim, gdy latał. Uczestniczyła nawet w kursie, by zobaczyć, że to jest bezpieczny sport. Prawie uwierzyła, że jest to sport bezpieczny. Sama jednak nie zamierza latać. Ale puszcza samoloty zdalnie sterowane. - Ludzie zawsze marzyli by latać, powtórzy bym zrozumiała. – Bo będąc w przestworzach można poruszać się we wszystkich kierunkach, w pionie i w poziomie. W powietrzu jest niesamowita cisza. Jest człowiek i natura. Słychać tylko wiatr. Z góry ziemia wygląda kolorowo, uprawy widać w zarysach, las jest narysowany jakby kółkami. Czuć idealnie świeże powietrze. I chyba najwspanialszym momentem jest samo wznoszenia się. To uczucie podobne….

Szuka słów, by oddać ich prawdziwość

- Może… nie jest pewien…Może to uczucie wolności, jak określają kobiety, porównać do motylków w brzuchu.Dlatego paralotnia to jego miłość. Druga. Pierwsza to żona Ola, ale o tym „sza”.

powiązana galeria

  • Latanie ekscytuje.Pokonuje się coś więcej niż przyciąganie ziemskie. Bardzo krótkimi zdaniami określa swoją pasję Robert Nowicki, na co dzień specjalista w dziale zaopatrzenia i audytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem w SKM
 
 
 

Masz pytania? Zwróć się do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (24/7)

(22) 19 115

Koszt połączenia z numerem specjalnym (22) 19 115 jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej

Tłumacz migowy Kontakt z tłumaczem migowym online - kliknij aby skorzystać »