Szybka Kolej Miejska w Warszawie

W trosce o osoby mające trudności w obsłudze strony przygotowaliśmy kilka ułatwień.
W każdej chwili możesz wywołać okno z opcjami za pomocą skrótów.

  • Internet Explorer, Chrome oraz Safari - kombinacja klawiszy Alt + litera c.
  • Firefox - kombinacja klawiszy Alt + Shift + litera c

Możesz również powiększać lub pominiejszać stronę, jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała.

  • Aby powiększyć widok strony oraz litery skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku + .
  • Aby zmniejszyć widok strony skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku - .
  • Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0.

Możesz również zmienić kontrast strony. Skorzystaj z przycisków poniżej.Możesz przełączyć się na tekstową wersję strony.

Jesteś tutaj > Strona główna > Aktualności > Wesołych świąt!

« powrót

Aktualności  /   17 kwietnia 2014
Autor  /  administrator

Wesołych świąt!

Już za chwilę święta Wielkiej Nocy. Wszystkim życzymy spokojnych i radosnych dni. I przy tej okazji przypominamy niektóre z polskich zwyczajów - niekiedy zapomnianych lub już rzadko kultywowanych - choć z obchodami świąt wielkanocnych związanych np. dziady śmigustne, rękawka czy przywołówki.

Wesołych świąt!

Dziady śmigustne , jak pisze Renata Hryń – Kuśmierek w „Polskich tradycjach dorocznych” – to zwyczaj, który występuje na terenie południowej Małopolski, we wsi Dobra koło Limanowej. Właśnie tam w nocy z niedzieli na poniedziałek wielkanocny pojawiają się owinięte w słomę maszkary, zwane dziadami śmigustnymi. Twarze ukryte mają za futrzanymi maskami, osmolonymi pończochami, z wycięciami na oczy i nos. Nie odzywają się, wydają tylko pomruki, trąbią na blaszanym rożku. Gestykulując, proszą o datki,  polewając się przy tym wodą.

Z tradycją tą związana jest legenda, która opowiada o tym, jak przed wiekami do wioski przybyli jeńcy z niewoli tatarskiej. Tatarzy obcięli im języki, zmasakrowali twarze. Odziani w łachmany, otuleni słomą, szukali pomocy. Mieszkańcy przyjęli ich, a na pamiątkę tego wydarzenia wieś nazywa się Dobra.

Inny  polski zwyczaj wielkanocny - rękawka – uroczyście obchodzony jest wKrakowie.Niegdyś do tradycji rękawki należało m.in. rzucanie i toczenie jaj, symbolu zmartwychwstania. To święto obchodzone jest, co najmniej od XVII wieku, o czym świadczą przekazy źródłowe, że szczytu kopca w czas odpustu (we wtorek, będący kiedyś również dniem świątecznym Wielkiej Nocy) zamożni krakowianie zrzucali owoce, słodycze i pieniądze (w powierzchniowej warstwie odnaleziono monety z różnych okresów dziejowych), zaś biedni, żacy i dzieci zbierali je u podnóża. 

Barbara Wachowicz w swoim „Czasie nasturcji. Ścieżkami Kasprowicza” przypomina, że wciąż są obchodzone ( od połowy XIX wieku) w Szymborzu – dzielnicy Inowrocławia przywołówki. Polegają one na symbolicznym kojarzeniu par. Wybrany chłopak wspinał się na drzewo lub dach i przywoływał panny słowami:  Pierwszy numer ode dwora, jest tam dziewczyna ładno, urodno, do ludzi podobno… Zadaniem chłopaków (kawalerów) było wykupienie panien za pomocą podarunków, takich jak wóz piachu, grzebień.

 
 
 

Masz pytania? Zwróć się do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (24/7)

(22) 19 115

Koszt połączenia z numerem specjalnym (22) 19 115 jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej

Tłumacz migowy Kontakt z tłumaczem migowym online - kliknij aby skorzystać »