Szybka Kolej Miejska w Warszawie

W trosce o osoby mające trudności w obsłudze strony przygotowaliśmy kilka ułatwień.
W każdej chwili możesz wywołać okno z opcjami za pomocą skrótów.

  • Internet Explorer, Chrome oraz Safari - kombinacja klawiszy Alt + litera c.
  • Firefox - kombinacja klawiszy Alt + Shift + litera c

Możesz również powiększać lub pominiejszać stronę, jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała.

  • Aby powiększyć widok strony oraz litery skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku + .
  • Aby zmniejszyć widok strony skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku - .
  • Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0.

Możesz również zmienić kontrast strony. Skorzystaj z przycisków poniżej.Możesz przełączyć się na tekstową wersję strony.

Jesteś tutaj > Strona główna > Aktualności > Przed nami Festiwal Skrzyżowania Kultur

« powrót

Aktualności  /   17 września 2014
Autor  /  administrator

Przed nami Festiwal Skrzyżowania Kultur

Szybka Kolej Miejska jest partnerem 10. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowania Kultur, który odbędzie się w stolicy w dniach 24 – 28 września br.

Przed nami Festiwal Skrzyżowania Kultur

Przed nami cztery niezwykłe wieczory, podczas których mistrzowie world music spotkają się na jednej scenie się z artystami, którzy stoją dopiero u progu międzynarodowej kariery. Tegorocznej jubileuszowej edycji skrzyżowania kultur towarzyszy hasło „Legendy i odkrycia”.

Reprezentację legend otworzy Hugh Masekela, jeden z najwybitniejszych współczesnych trębaczy, król afro-jazzu, który koncertował i przyjaźnił się z takimi gigantami współczesnej muzyki jak Duke Ellington, Miles Davis, Ella Fitzgerald, Nina Simone czy Paul Simon. Jest autorem słynnego „Bring Him Home Back (Nelson Mandela)”, który stał się hymnem walki z apartheidem. Mam w repertuarze różne utwory, również o miłości – mówi Masekela. –  „Grazing in the Grass” nagrałem 46 lat temu. „Stimela (Coal Train)” ma czterdzieści lat i nadal go śpiewam. Pochodzę z górniczego miasta, widok przyjeżdżających do pracy górników towarzyszył mi przez całe dzieciństwo i młodość. Rok temu wykonałem go w Istambule z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. W zespole byli: Herbie Hancock, Marcus Miller, Lee Ritenour i Terri Lyne Carrington. Okazało się, że wszyscy znają ten utwór, ale zagrali go pierwszy raz. Większość mojego repertuaru pochodzi z lat 60. i 70. i nadal się podoba. Zagramy te utwory w Warszawie. Mam doskonałych muzyków, z którymi występuję od wielu lat, obiecuję ciekaweshow. U boku Masekeli zaśpiewa piękna i energetyczna Nomfusi.


Drugi legendarny bohater
tegorocznego Festiwalu Skrzyżowania Kultur to Mahmoud Ahmed, najbardziej znany i ceniony wokalista etiopski,nazywany królem abisyńskiego soulu. Określany także jako: artysta legendarny, skarb narodowy oraz ojciec chrzestny muzyki etiopskiej, a nawet „etiopski Michael Jackson”. Śpiewa w języku amharskim o sprawach uniwersalnych: miłości, pokoju, tradycji. Znawcy jego twórczości twierdzą zgodnie, że muzyka Ahmeda przemawia nawet wówczas, kiedy nie możemy zrozumieć słów piosenek.  Jego koncerty są niezwykle energetyczne, pełne pasji, a muzyka porywa publiczność do tańca.

Impreza  jest już wydarzeniem rekomendowanym przez magazyn Songlines jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Organizatorem jest Stołeczna Estrada. Przegląd powstaje dzięki finansowemu wsparciu urzędu m. st. Warszawy. Co roku gromadzi on kilkanaście tysięcy widzów.

 

 
 
 

Masz pytania? Zwróć się do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (24/7)

(22) 19 115

Koszt połączenia z numerem specjalnym (22) 19 115 jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej

Tłumacz migowy Kontakt z tłumaczem migowym online - kliknij aby skorzystać »