Szybka Kolej Miejska w Warszawie

W trosce o osoby mające trudności w obsłudze strony przygotowaliśmy kilka ułatwień.
W każdej chwili możesz wywołać okno z opcjami za pomocą skrótów.

  • Internet Explorer, Chrome oraz Safari - kombinacja klawiszy Alt + litera c.
  • Firefox - kombinacja klawiszy Alt + Shift + litera c

Możesz również powiększać lub pominiejszać stronę, jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała.

  • Aby powiększyć widok strony oraz litery skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku + .
  • Aby zmniejszyć widok strony skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku - .
  • Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0.

Możesz również zmienić kontrast strony. Skorzystaj z przycisków poniżej.Możesz przełączyć się na tekstową wersję strony.

Jesteś tutaj > Strona główna > Aktualności > 15. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” już wkrótce

« powrót

Aktualności  /   24 lipca 2019
Autor  /  administrator

15. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” już wkrótce

W dniach 14 sierpnia - 1 września, odbędzie się 15. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jednym z partnerów tego wydarzenia od kilku lat jest Szybka Kolej Miejska. Tegoroczna, jubileuszowa edycja będzie pod hasłem "Od Chopina do Moniuszki", a dominujące staną się wątki operowe. W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane nie tylko utwory samego Moniuszki, lecz także dzieła budujące dla nich kontekst – twórców polskich i europejskich.

15. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” już wkrótce

Festiwal „Chopin i Jego Europa” jest jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora. Odbywa się co roku w sierpniu w Warszawie.

Zgodnie z tytułem Festiwal ukazuje twórczość Fryderyka Chopina w kontekście „jego” Europy, rozumianej w czterech perspektywach – Europy jemu współczesnej, Europy przedchopinowskiej, Europy po śmierci wielkiego mistrza i w końcu Europy naszych czasów. Z tego względu repertuar grany na Festiwalu obejmuje poza dziełami samego Chopina także muzykę, która go inspirowała, dorobek twórców od niego młodszych oraz recepcję twórczości Chopinowskiej w muzyce nam współczesnej. Istotnym estetycznym założeniem programowym jest prezentacja i konfrontacja ze sobą dwóch nurtów wykonawczych – wykonawstwa na instrumentach historycznych oraz współczesnych. Niezwykle znacząca jest przy tym obecność na Festiwalu najwybitniejszych pianistów, orkiestr i zespołów – reprezentujących i międzynarodowy, i polski świat muzyczny. Wspierając się na interpretacjach mistrzów, Festiwal stwarza zarazem możliwości występu w tak prestiżowym towarzystwie młodym artystom, dopiero debiutującym na scenach koncertowych.

Każda kolejna edycja Festiwalu ma odrębną, unikatową ideę programową, nierzadko łączącą się z obchodami rocznic ważnych dla historii muzyki bądź z chęcią wyeksponowania któregoś ze współczesnych artystów. Festiwal, którego program konstruowany jest na podstawie trzech głównych propozycji koncertowych – koncertów symfonicznych, recitali i koncertów kameralnych, nie stroni od przedstawiania swobodniejszych inspiracji chopinowskich. Prezentowane są różnorodne formy dalekie od klasycznych ujęć muzyki Chopina, poprzez włączanie w program występów gwiazd jazzu, piosenkarzy czy aktorów. Kluczowe dla koncepcji „Chopin i jego Europy” pozostają ponadto najwyższej klasy wykonania muzyki polskiej, choćby utworów Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Mieczysława Wajnberga, Józefa Władysława Krogulskiego, Karola Kurpińskiego, Władysława Żeleńskiego, Józefa Nowakowskiego i Zygmunta Stojowskiego.

Na Festiwalu regularnie występują tacy soliści, jak Martha Argerich, Jan Lisiecki, Nelson Freire, Garrick Ohlsson, Yundi, Seong-Jin Cho, Julianna Avdeeva, Nelson Goerner, Andreas Staier czy Tobias Koch.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na tej stronie internetowej oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej "Festiwal Chopin i jego Europa" na systemy Android oraz iOS.

Bilety na Festiwal można kupić na tej stronie internetowej.

 
 
 

Masz pytania? Zwróć się do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (24/7)

(22) 19 115

Koszt połączenia z numerem specjalnym (22) 19 115 jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej

Tłumacz migowy Kontakt z tłumaczem migowym online - kliknij aby skorzystać »