Szybka Kolej Miejska w Warszawie

W trosce o osoby mające trudności w obsłudze strony przygotowaliśmy kilka ułatwień.
W każdej chwili możesz wywołać okno z opcjami za pomocą skrótów.

  • Internet Explorer, Chrome oraz Safari - kombinacja klawiszy Alt + litera c.
  • Firefox - kombinacja klawiszy Alt + Shift + litera c

Możesz również powiększać lub pominiejszać stronę, jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała.

  • Aby powiększyć widok strony oraz litery skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku + .
  • Aby zmniejszyć widok strony skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku - .
  • Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0.

Możesz również zmienić kontrast strony. Skorzystaj z przycisków poniżej.Możesz przełączyć się na tekstową wersję strony.

You are here > Home > News > Świętujemy 15-lecie Polski w Unii Europejskiej

« back

News  /   29 kwietnia 2019
Author  /  administrator

Świętujemy 15-lecie Polski w Unii Europejskiej

W środę, 1 maja, na stołecznym Krakowskim Przedmieściu i w Multimedialnym Parku Fontann będą świętowane obchody 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Świętujemy 15-lecie Polski w Unii Europejskiej

– Dzisiaj Warszawa to europejska metropolia, napędzana przedsiębiorczością, aktywnością i zaangażowaniem mieszkańców. Zmiany nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodaje – Mądrze inwestując pieniądze warszawiaków i skutecznie je pozyskując ze środków europejskich, zwiększamy poziom życia mieszkańców stolicy.

– Miliardy płynące z unijnego budżetu to wielkie inwestycje, jak druga linia metra, oczyszczalnia „Czajka”, Centrum Nauki Kopernik, popularne wśród warszawiaków i turystów bulwary wiślane czy Multimedialny Park Fontann - podkreśla prezydent.

Festiwal Europejski, Krakowskie Przedmieście, godz. 12.00-18.00
Ulica zostanie podzielona na strefy, a w każdej z nich na warszawiaków i turystów będą czekały inne atrakcje.

Strefa tańca i śpiewu
Na scenie przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza pojawią się artyści m.in. z Polski, Grecji i Niemiec z różnorodnym europejskim repertuarem. Chętni nauczą się podstaw europejskich tańców – mazura, polki, paso doble, zorby, kankana. Przez cały dzień będą się tam również odbywać liczne konkursy z nagrodami.

Z balkonu hotelu Bristol o około godz. 14.00 i 17.00 mistrzowsko wybrzmi „Oda do radości”, a warszawiacy wraz z artystami operowymi zaśpiewają europejskie przeboje.

Na całej długości Krakowskiego Przedmieścia spotkać będzie można orkiestry dęte, teatry uliczne. Traktem przejdzie korowód „Ody do radości” – złożony z tancerzy, animatorów, muzyków i mieszkańców.

Strefa kuchni europejskiej
Na uczestników festiwalu czekać będzie wybór dań z kuchni Europy. Do żurku, chłodnika litewskiego, czeskiej zupy czosnkowej, słoweńskiej joty i węgierskiego gulaszu chętni zasiądą przy wspólnym, 28-metrowym stole.

Strefa dzieci
Najmłodsi warszawiacy odnajdą mnóstwo okazji do zabawy przy skwerze Hoovera – m.in. ekologiczne warsztaty plastyczne, integracyjne wielopokoleniowe gry, warsztaty budowania charakterystycznych europejskich budowli i bajki narodowe. Przy skwerze ks. Twardowskiego rozmieści się miasteczko nowoczesnych technologii.

Strefa muzyki
Festiwal zakończy wyjątkowy koncert o godz. 19.00 z udziałem gwiazd polskiej estrady. Na scenie w Multimedialnym Parku Fontann pojawi się Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego oraz Kayah, Natalia Nykiel, Stanisław Soyka i artyści operowi.

Jednym z elementów programu obchodów 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej jest film, który będzie emitowany podczas tegorocznych pokazów w Multimedialnym Parku Fontann, ukazujący zmiany jakie zaszły w stolicy w ciągu ostatnich 15 lat. Inauguracja pokazów będzie miała miejsce 1 maja, o godz. 21.30

Strefa miejska
Spółki miejskie oraz instytucje, które mają istotny wpływ na rozwój miasta, pokażą swój dorobek i zmiany w ciągu ostatnich 15 lat. Rozlokują się w strefie umiejscowionej w okolicy Biblioteki Rolniczej.

Legenda powraca – nowe pokazy w Multimedialnym Parku Fontann
Przez cztery dni – od 1 do 4 maja o godz. 21.30 - będzie można zobaczyć nowe pokazy. W tym roku w spektaklu pod tytułem „Wars i Sawa” wracamy do najdawniejszej historii naszego miasta, która niesie uniwersalne prawdy i odwieczne pytanie: Czy mimo trudności prawdziwa miłość zwycięży?

Do spektaklu została przygotowana nowoczesna wizualizacja wyświetlana laserami na kurtynie wodnej oraz choreografia fontann ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką z utworem finałowym „Pieśń Syreny”. Inspiracją dla pokazów multimedialnych na Podzamczu od kilku lat są warszawskie legendy i opowieści.

W ubiegłym sezonie mogliśmy oglądać historię o księciu Niedźwiedziu, w poprzednich latach bohaterami pokazów byli Bazyliszek oraz warszawskie syreny. Na ekranie wodnym pokazywane są filmy związane z różnymi rocznicami czy wydarzeniami. W tym roku obejrzymy film ukazujący nasze 15-lecie w UE.

 
 
 

Do you have a question? Call ZTM support (open 24 h)

19 115

Koszt połączenia z numerem specjalnym 19 115 jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej

Tłumacz migowy Kontakt z tłumaczem migowym online - kliknij aby skorzystać »