15.04.2021 | Eko jazda SKM w najnowszym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2020”

Eko jazda w Szybkiej Kolei Miejskiej znalazła się w najnowszym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2020” jako dobra praktyka związana z ochroną środowiska. To debiut przewoźnika w opracowaniu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 

15 kwietnia br. Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprezentowało swój najnowszy raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Opisano w nim eko jazdę w Szybkiej Kolei Miejskiej, czyli taki sposób prowadzenia pociągu, który pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Dzięki temu w 2020 roku, aglomeracyjny przewoźnik kolejowy zaoszczędził 4 tys. MWh energii, czyli tyle, ile potrzeba do zasilenia 1,7 tys. gospodarstw domowych przez cały rok. Ograniczył również emisję CO2 do atmosfery o 3,2 tys. ton.

– Podnoszenie efektywności energetycznej jest jednym z priorytetów Szybkiej Kolei Miejskiej. Eko jazdę wprowadziliśmy już pod koniec 2018 roku. W ubiegłym roku zaoszczędziliśmy z tego tytułu 2,7 miliona złotych. Kluczowe są jednak korzyści dla środowiska naturalnego, a tym samym dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej – mówi Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej. To nasz debiut w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Ponieważ planujemy rozwijać eko jazdę, a także inwestować w proekologiczne rozwiązania na naszym zapleczu technicznym, liczę że w przyszłym roku zaprezentujemy kolejne dobre praktyki – dodał.

W tym roku Forum Odpowiedzialnego Biznesu prezentuje raport już po raz 19. Najnowsza edycja zawiera 1958 przykładów dobrych praktyk, które zostały zgłoszone przez 225 firm. Więcej informacji na: https://odpowiedzialnybiznes.pl/

Kolej a środowisko:

• Kolej w Polsce zużywa około 2,6 TWh energii elektrycznej każdego roku. To 1,5% całego krajowego zużycia. W efekcie do atmosfery trafiają 2 miliony ton dwutlenku węgla. Wyzwaniem dla branży jest przejście na OZE. Do 2030 roku 85% energii na kolei ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Dziś 88% pochodzi z węgla.
• W UE kolej emituje do atmosfery około 0,5% CO2, który powstaje w wyniku całej działalności transportowej. Transport drogowy jest odpowiedzialny za 72% emisji tego gazu, a lotnictwo cywilne za ponad 13%.
• Jednym pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej może podróżować w tym samym czasie prawie 1 000 osób. To tyle ile w 500 samochodach, zakładając że w każdym siedzą 2 osoby. Korzystanie z kolei ogranicza zatem ruch w mieście i na drogach dojazdowych, a także sprzyja ochronie środowiska.

mapa ikonka inne aktualności
13.05.2021 | Prezes SKM nowym członkiem Rady Programowej CEEK
13.05.2021 | Prezes SKM nowym członkiem Rady Programowej CEEK

13 maja br. Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej dołączył do Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, która skład...

Czytaj więcej czytaj więcej

29.03.2021 | Komunikacja miejska w czasie świąt wielkanocnych
29.03.2021 | Komunikacja miejska w czasie świąt wielkanocnych

W okresie świąt wielkanocnych będą wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego. Pociągi SKM pojadą według świątecznego...

Czytaj więcej czytaj więcej

25.03.2021 | Zmiany w kursowaniu pociągów SKM S3 i S9
25.03.2021 | Zmiany w kursowaniu pociągów SKM S3 i S9

Wybrane pociągi SKM linii S3 i S9 – od 26 marca do odwołania – będą kursowały na trasach skróconych do i z Warszawy Zachodniej peron 8, Warszawy Wo...

Czytaj więcej czytaj więcej

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux