Warszawa kręci: SKM wspiera rowerową kulturę miasta
1 czerwca wystartowała druga edycja kampanii Radia Kolor „Warszawa kręci”, której partnerem jest Szybka Kolej Miejska. Akcja potrwa do 30 czerwca i będzie promować bezpieczeństwo, wzajemny szacunek oraz dobre nawyki w miejskim ruchu. Dla SKM to także okazja, by przypomnieć, że rower i pociąg coraz częściej spotykają się na jednej trasie – w codziennych dojazdach do pracy, szkoły czy na uczelnię.
Warszawa coraz chętniej wybiera dwa kółka. Rower jest sposobem na aktywność, rekreację, szybkie przemieszczanie się po mieście, ale też wygodnym uzupełnieniem transportu publicznego. Właśnie o takim świadomym i odpowiedzialnym korzystaniu z miejskiej przestrzeni mówi kampania „Warszawa kręci”, która po raz kolejny zagości na antenie Radia Kolor i w przestrzeni miejskiej.
W rytmie miasta i dwóch kółek
Tegoroczna edycja skierowana jest do wszystkich uczestników ruchu: rowerzystów, pieszych, kierowców oraz użytkowników hulajnóg. Jej organizatorzy podkreślają, że bezpieczeństwo w mieście zależy nie tylko od infrastruktury i przepisów, ale również od codziennych decyzji, uważności i kultury poruszania się po wspólnej przestrzeni.
Coraz więcej pasażerów łączy różne środki transportu, wybierając rozwiązania dopasowane do rytmu miasta i własnego dnia. Rower to często pierwszy etap podróży: droga do najbliższej stacji, możliwość szybszego pokonania ostatniego odcinka trasy albo sposób na sprawniejsze poruszanie się po mieście.
Z perspektywy SKM ważnym elementem tej codziennej mobilności jest przewóz rowerów w pociągach. To wygodne rozwiązanie, ale wymaga wzajemnej uważności – szczególnie wtedy, gdy w składzie podróżują osoby z dziećmi, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy pasażerowie z większym bagażem. Kampania „Warszawa kręci” przypomina więc nie tylko o zasadach bezpieczeństwa na drogach i ścieżkach rowerowych, ale również o kulturze współdzielenia przestrzeni.
Miesiąc rozmów o bezpieczeństwie
Co nas czeka w najbliższych tygodniach? W ramach drugiej edycji kampanii zaplanowano reportaże, rozmowy z ekspertami, materiały wideo, spoty edukacyjne oraz różnego typu działania w przestrzeni miejskiej. Radio Kolor odda głos przedstawicielom służb, rowerzystom i mieszkańcom Warszawy, którzy podzielą się swoimi obserwacjami na temat bezpieczeństwa, codziennych nawyków i komfortu poruszania się po mieście.
Przez cały czerwiec zachęcamy do śledzenia kampanii „Warszawa kręci” na antenie Radia Kolor i w mediach społecznościowych organizatora oraz partnerów kampanii. To dobry moment, by spojrzeć na codzienne poruszanie się po Warszawie z szerszej perspektywy – nie tylko jako na drogę z punktu A do punktu B, ale także jako na wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i komfort nas wszystkich.
Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent m.st. Warszawy. Kampanię wspierają także partnerzy, dla których bezpieczeństwo i odpowiedzialne poruszanie się po mieście są ważnym elementem codziennych działań. Oprócz Szybkiej Kolei Miejskiej w akcję zaangażowali się m.in. Centrum Rowerowe, Miejskie Zakłady Autobusowe, Koleje Mazowieckie oraz Komenda Stołeczna Policji.