Koleje Mazowieckie

Atrakcje województwa mazowieckiego, do których dojedziesz pociągami Kolei Mazowieckich.

 

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

www.teatrplock.pl

Historia Teatru w Płocku sięga 1812 r. Gościł w nim m.in. Wojciech Bogusławski z Teatrem Narodowym. Na deskach teatru grali tacy aktorzy, jak: L. Solski, W. Rapacki, M. Zimińska i G. Zapolska. Od 1999 r. organem założycielskim płockiego Teatru jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Teatr posiada trzy sceny: Dużą (400 miejsc), Kameralną (92), i Scenę „Piekiełko” (50); salę baletową, garderoby dla aktorów; pracownie: krawieckie, malarsko-modelatorską, stolarską, perukarsko-fryzjerską, studio nagrań, pralnię, magazyny kostiumów i rekwizytów, magazyny dekoracji. Budynek jest w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Osoby niewidome mogą skorzystać z audioprzewodnika dostępnego na stronie internetowej www.teatrplock.pl. Teatr wystawia również przedstawienia z audiodeskrypcją.

Dojazd do stacji Płock pociągami Kolei Mazowieckich linii R31 w kierunku Płocka.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

www.muzeum.skarzysko.pl

Muzeum mieści się w urokliwej części Skarżyska–Kamiennej, nad zalewem Rejów. Ekspozycja plenerowa rozpościera się na ponad 1,5 ha, liczy ok. 150 eksponatów (samoloty, czołgi, wozy pancerne, artyleria różnych kalibrów, transportery opancerzone, kuchnie polowe). Atrakcją jest możliwość wejścia do środka samolotu transportowego Ił 14, czy skorzystanie z możliwości przejażdżki transporterem opancerzonym BTR-60. Wizytówką muzeum jest także kuter torpedowy ORP „Odważny”. Osobnym elementem muzeum są ruiny Wielkiego Pieca pozostałości z XIX – wiecznej Huty. Całość oferty dopełniają lekcje muzealne i warsztaty historyczne.

Dojazd do przystanku Skarżysko Zachodnie pociągami Kolei Mazowieckich linii R8 w kierunku Radomia i/lub Skarżyska-Kamiennej, a następnie pociągiami POLREGIO w kierunku Kielc i Krakowa.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

www.muzeumsp.pl

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie to jedno z największych placówek w Polsce, prezentujących zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Eksponowane są tu archiwalia, umundurowanie, wyposażenie pilotów i techników wojskowych, falerystykę i symbolikę lotniczą. Do unikatów należy m.in. Sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej, wykonany w Wilnie w 1940 r. Atrakcją jest zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć autentyczny film prezentujący pracę personelu podczas walk 1940 roku. Na eskpozycji plenerowej można zwiedzać ponad 70 statków powietrznych oraz inne sprzęty. Dodatkową atrakcją jest wejście na pokład udostępnionych statków powietrznych: samolotu pasażerskiego Jak-40 w wersji VIP i jedynego w Polsce największego śmigłowca Mi-6A (fot.Jacek Zagożdżon).

Dojazd do stacji Dęblin pociągami Kolei Mazowieckich linii R7 w kierunku Dęblina.

 

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

www.stacjamuzeum.pl

MKW jest oddziałem największego w Polsce muzeum kolejnictwa: Stacji Muzeum w Warszawie. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie posiada największe zbiory taboru wąskotorowego w Europie, głównie o szerokości toru 750 mm. Mieści się na terenie dawnej stacji początkowej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej – Sochaczew Wąskotorowy, funkcjonującej do 1984 r. W salach wystawowych znajduje się kolekcja muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów. Od kwietnia do października organizowane są wycieczki pociągiem retro (prowadzonym przez przedwojenny parowóz lub lokomotywę spalinową) do Puszczy Kampinoskiej, zakończone piknikiem z ogniskiem (Fot. Jan Szrajter).

Dojazd do stacji Sochaczew pociągami Kolei Mazowieckich linii R3 w kierunku Sochaczewa, Łowicza i Płocka.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux