Warszawska Kolej Dojazdowa

Atrakcje województwa mazowieckiego, do których dojedziesz pociągami WKD.

 

Izba Tradycji EKD/WKD w Grodzisku Mazowieckim

www.wkd.com.pl/o-wkd/izba-tradycji.html

Izba Tradycji to miejsce w którym można obejrzeć zbiory i pamiątki związane z historią Spółki WKD. W licznych zbiorach znajdują się zdjęcia i dokumenty, bilety, akcesoria pojazdów szynowych, przedmioty wyposażenia technicznego, modele taboru czy makiety stacji i budynków. Wśród cennych eksponatów jest : deska biletowa konduktora z lat 1939-1944, model koła jezdnego z 1927 r., hełm strażacki z 1939 r., płyty chodnikowe z napisem EKD (1926 r.), fragment słupa trakcyjnego (1936 r.) oraz zegarek motorniczego z lat trzydziestych. Najciekawszymi eksponatami, które można podziwiać w tym miejscu są wagon silnikowy EKD produkcji angielskiej z 1927 r. z zachowanymi elementami z tego okresu oraz elektryczny zespół trakcyjny serii EN94 (EN94-40) z 1972 r. W bogatej kolekcji można podziwiać również obrazy Szczepana Brozycha oraz Magdaleny Woźniak.

Dojazd do stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska pociągami WKD linii A1 w kierunku Grodziska Mazowieckiego.

 

Centrum Kultury Regionalnej „MATECZNIK” w Otrębusach

www.mazowsze.waw.pl

Zespół „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. W repertuarze Zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42. regionów Polski. W Mateczniku można podziwiać piękne i barwne stroje ludowe oraz bogactwo zdobień i materiałów, z których są wykonane. Podczas licznych występów artystycznych Zespół prezentuje nie tylko kulturę narodową ale również własne przymioty oraz wartości nagromadzone przez wieki w kulturze polskiej, u których podstaw leży prosta sztuka ludowa w uszlachetnionej, wysublimowanej formie, nie pozbawiona przy tym prawdy, szczerości i prostoty pierwowzorów. Do Matecznika na występ artystów Mazowsza każdy pasażer WKD może dojechać i wrócić bezpłatnie na podstawie zakupionego biletu wstępu na koncert.

Dojazd do stacji Otrębusy pociągami WKD linii A1 w kierunku Grodziska Mazowieckiego i A12 w kierunku Milanówka Grudów.

 

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

www.stawisko.pl

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stawisko od początku było nie tylko Domem Iwaszkiewiczów, ale także ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, miejscem spotkań wielu artystów, zwłaszcza literatów i muzyków. W okresie przedwojennym bywali tu m. in. Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Stanisław Baliński, Józef M. Rytard, Karol Szymanowski. Był to także czas powstania najlepszych opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza, jak „Brzezina”, „Panny z Wilka”, wierszy z tomu „Lato 1932”, sztuki „Lato w Nohant”. Dziś muzeum w dalszym ciągu podtrzymuje tradycje kulturowe organizując liczne festiwale, konkursy, koncerty, lekcje muzealne, itp. Do Stawiska przyciągają piękne wnętrza, które zachowały swój pierwotny charakter zamożnego domu polskiego ze zbiorami dzieł sztuki, meblami, sprzętami oraz przedmiotami tzw. codziennego użytku. W nienaruszonym stanie znajduje się gabinet pisarza, biblioteka, sypialnia, pokój gościnny, hall wejściowy i klatka schodowa, co pozwala zwiedzającym poczuć ducha minionego czasu.

Dojazd do przystanku Polesie pociągami WKD linii A12 w kierunku Milanówka Grudów.

 

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

www.muzeum-motoryzacji.com.pl

W muzeum należącym do Joanny i Zbigniewa Mikiciuków można podziwiać zbiory techniki i motoryzacji z całego świata. Miejsce wypełnione wieloma wyjątkowymi samochodami, motocyklami, środkami komunikacji miejskiej z różnych epok to ogromna atrakcja na mapie turystycznej po Mazowszu. Można tu uczestniczyć w ciekawych lekcjach muzealnych poświęconych historii motoryzacji i polskiego automobilizmu. Szeroka oferta muzeum umożliwia ( po wcześniejszym uzgodnieniu) przejazd zabytkowym autobusem angielskim Piętrusem, polskim Ogórkiem czy amerykańskim Schoolbusem po ciekawych miejscach w okolicy Otrębus, takich jak: Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Muzeum Iwaszkiewicza w Stawisku i zwiedzanie przepięknego miasta – ogrodu w Podkowie Leśnej. Dla indywidualnych turystów muzeum udostępniło usługę przejażdżki starym automobilem, po miejscowych muzeach.

Dojazd do przystanku Otrębusy pociągami WKD linii A1 w kierunku Grodziska Mazowieckiego i A12 w kierunku Milanówka Grudów.

 

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux